Zwolnienie sędziego z obowiązku świadczenia pracy
W razie odwołania sędziego z delegacji (np. do sądu wyższej instancji) minister sprawiedliwości nie może go zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Nie jest bowiem do tego uprawniony.
Możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest szczególnym uprawnieniem pracodawcy wynikającym z kodeksu pracy. Nie przysługuje jednak ministrowi sprawiedliwości w razie odwołania sędziego z delegacji.
Praktyka Ministerstwa Sprawiedliwości polegająca na łączeniu odwołania sędziego z delegacji z jednoczesnym zwolnieniem go z obowiązku świadczenia pracy nie znajduje żadnego oparcia ani w przepisach prawa pracy, ani też w przepisach ustrojowych. Jest ona po prostu błędna.
Zasada legalizmu
Co warto przypomnieć, przepis art. 77 § 4 przewiduje, że minister sprawiedliwości może odwołać sędziego z udzielonej mu delegacji. Gdy była to delegacja na czas nieokreślony, odwołanie wywołuje skutek po upływie trzymiesięcznego uprzedzenia. W czasie tych trzech miesięcy sędzia pozostaje w delegacji i ma obowiązek wykonywać powierzone mu czynności. Uprzedzenie to przypomina nieco znane z prawa pracy wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to jednak instytucja tożsama z wypowiedzeniem i nie można tych dwóch rozwiązań mylić. Wypowiedzenie umowy o pracę prowadzi bowiem do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta